Měsíc: Březen 2017
Prodaná nevěsta – Proč bychom se netěšili
Hudba: Bedřich Smetana
Text: Karel Sabina
Proč bychom se netěšili
Proč bychom se netěšili
Když nám Pán Bůh zdraví dá, zdraví dá
Když nám Pán Bůh zdraví dá, zdraví dá
Když nám Pán Bůh zdraví dá, zdraví dá
Kdož z nás ví, zda pouť budoucí
Kdož z nás ví, zda pouť budoucí
vesele tak uhlídá, uhlídá,
vesele tak uhlídá, uhlídá,
vesele tak uhlídá, uhlídá
A kdo ženat, která vdaná
rozžehnej se s radovánky
A kdo ženat, která vdaná
rozžehnej se s radovánky
žena doma hospodaří
muž se ukrývá za džbánky
Proč bychom se netěšili
Proč bychom se netěšili
Když nám Pán Bůh zdraví dá, zdraví dá
Když nám Pán Bůh zdraví dá, zdraví dá
Když nám Pán Bůh zdraví dá, zdraví dá
Ach synku, synku
||: Ach synku, synku doma-li jsi? :||
||: Tatíček se ptal, oral-li jsi? :||
||: Oral jsem oral, ale málo :||
||: kolečko se mě polámalo. :||
||: Když se ti zlámalo, dej ho spravit. :||
||: Nauč se synečku hospodařit. :||
Vojtěch Sedláček (1892-1973) – oráč s koněm
Spějme dál
Hudba: František Kmoch
Text: Otakar Pinsker
Spějme dál, statně dál,
za sokolským praporem!
Dokud boj neustal,
v poutech úpí rodná zem.
Dokud bouř kolem zní
každý na svém místě buď!
A kdo se odrodí
čepel vem tu zrádnou hruď!
Bratři výš, stále výš,
silným letem slunci vstříc.
S nadšením k cíli blíž
spěje borců na tisíc:
Silou lví každý z nás
v boji obrněný stůj!
Věrnou stráž, vlasti máš,
Sokol třímá prapor tvůj!
“Paže tuž! Vlasti služ!”
zní nám v pochod řadu let.
My jsme tím nadšeni
řítíme se mužně vpřed.
Vezmi zbraň, v boku zář
v žilách otců vřelou krev,
||:Nad námi prapor vlá-
v rudém poli bílý lev! :||
Píseň severu
Hudba: Pavel Milan
Text: Viktorie Bárová
Gmi D7 Gmi
- Mám tě děvče moje tolik rád,
Cmi D7 Gmi
mé srdce tě nikdy neopustí.
D7 Gmi Emi
Sám však musím na sever se brát, slyš,
Cismaj D
Volá nás tvrdé dobrodružství.
D7 G
Ref: Chceš píseň Severu znát,
D7
chceš se mnou tiše naslouchat,
G
když táhne bílý losos peřejí.
D7 G
Chceš vidět polární zář,
A7
chceš abych zlíbal tvoji tvář,
D
když sever dýše velkou nadějí.
Ami D7 G
Losos už táhne, pojď za ním poplujem
A7 D7
a touhy dávné se změní v krásný sen.
G
Chceš píseň Severu znát,
D7
chceš se mnou tiše naslouchat,
G Cmi-D7
když táhne bílý losos peřejí.
- Vábivá je píseň kterou znám,
vábí duši mou divné volání.
Pojď, pojď se mnou, já ti lásku dám,
lásku nejkrásnější v bílé pláni.
LIDOVÉ NOVINY – 4. března 2017
Třikrát a dost? Filip Smoljak chce, aby ochotníci mohli hrát Cimrmana víckrát
Uvolnit ruce ochotníkům při adaptacích her kultovního Divadla Járy Cimrmana chce Filip Smoljak, syn jednoho ze dvou autorů repertoáru scény Ladislava Smoljaka. Nadšence při předvádění cimrmanovských kusů svazuje pravidlo, podle kterého danou inscenaci nemohou sehrát více než třikrát. Filip Smoljak usiluje o to, aby tento počet mohl výrazně vzrůst. Se svou iniciativou nyní seznámil ostatní držitele autorských práv v čele se Zdeňkem Svěrákem, ten se však k nápadu zatím staví velmi zdrženlivě.
„Cílem je, aby Cimrman mohl volněji dýchat i v těch nejmenších a ejvzdálenějších obecních komunitách,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz svou motivaci Filip Smoljak, který je po otci držitelem jedné osminy autorských práv k inscenacím Divadla Járy Cimrmana. Stávající pravidla dovolují ochotníkům předvést libovolné představení třikrát a pak už nikdy, regule vzešla z dohody Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka zhruba před deseti lety.
Pravidlo vychází z prosté úvahy, aby exkluzivita zůstala především původnímu hereckému souboru Divadla Járy Cimrmana. Jinými slovy aby diváci měli zažitou podobu her tak, jak je v první řadě nazkoušeli jejich tvůrci. „Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak k této podmínce došli po poměrně dlouhém zvažování, kdy počet produkcí rapidně narůstal – z obavy, aby nebylo ‚přecimrmanováno‘,“ vysvětlila Petra Marková, ředitelka agentury Aura-Pont, která ve věci autorských práv zastupuje většinu jejich držitelů včetně Svěráka.
Smoljak naopak vnímá ochotnické adaptace repertoáru scény Járy Cimrmana jako možnost šíření odkazu legendárního divadla. Podle něj navíc alespoň částečně uspokojí tužby těch, kteří se na permanentně vyprodané hry nemají šanci dostat. Ať už to je právě kvůli mimořádnému zájmu veřejnosti nebo z jiných důvodů. Smoljak pak vnímá i další rozměr celé věci, nadšenci v pouhých třech provedeních podle něj nemůžou naplno prodat své úsilí během zkoušení.
Nové pravidlo podle Smoljaka? Deset repríz za rok
„Sehrát libovolnou hru třikrát je strašně málo, když si představíme, že jednu hru zkouší mnohdy rok, nebo dva,“ míní Smoljak. „Mnohdy je to omezení pro ně bolestné a nepříjemné je to i pro diváky, kteří se nemají šanci do Divadla Járy Cimrmana dostat,“ vysvětluje. S agenturou Aura-Pont tak v těchto dnech otevřel debatu, že by neprofesionální soubory mohly nově odehrát celkem deset představení z pera dua Svěrák/Smoljak ročně.
Smyslem uvažované změny není dovolit ochotníkům vystoupit na jevišti s deseti provedeními každé ze 16 inscenací během jednoho roku, jak vysvětluje Smoljak. Jde o desítku repríz za rok celkem. „Jeden soubor tak třeba sehraje desetkrát za rok Akt, jiný pak třeba sedmkrát Akt a třikrát Záskok,“ přibližuje podstatu svého návrhu. „Stávající omezení chápu. Divadlo Járy Cimrmana má exkluzivitu, je to autorské divadlo a je třeba k tomu přihlížet. Ale nesmí to být extrémní, proto navrhuji tento kompromis,“ podotýká.
Stěžejní postavu pro dohodu představuje Zdeněk Svěrák, v rukou totiž drží polovinu autorských práv. Nápad syna svého dlouholetého přítele a uměleckého partnera v něm však nezarezonoval příliš pozitivně. „Nechceme, aby tu bylo spoustu divadel Járy Cimrmana. Myslím si, že pravidlo třikrát a dost je správné,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Jeho současný nepříliš vstřícný pohled na Smoljakovu iniciativu nicméně nemusí být definitivní, alespoň to plyne z vyjádření ředitelky agentury Aura-Pont Markové.
Cimrmanovské hry už sehrálo 70 souborů, Smoljak jim pomáhá se ziskem licencí
„Stávající pravidlo by mělo být prozatím zachováno,“ podotkla ředitelka. Zdá se tak, že by do budoucna mohla mít nová regule dveře otevřené. O této variantě však Marková odmítla prozradit více. Jisté je jedno, ochotníci by širší pole pro provedení cimrmanovských her jednoznačně přivítali. Aktuálně Smoljak registruje celkem 70 nadšeneckých souborů, které už v minulosti s hrami Divadla Járy Cimrmana vystoupily.
Jedním z nich je spolek DOTeK z Olomouce, naposledy nazkoušel hru České nebe. Její přípravou strávil dva roky. „Není to pro to, že bychom to nechtěli udělat rychleji, ale někdy bojujeme s časem. A potom, když máme tři představení, tak nám to přijde škoda,“ vysvětlil šéf spolku Karel Štícha. „Kdyby byla možnost, tak bychom minimálně dvakrát tolik představení užili,“ dodal.
Než zásada třikrát a dost padne, pokud vůbec, Filip Smoljak podporuje nadšence jinak. Pokud totiž mají zájem předvést některou z cimrmanovských her, musí se původního souboru dovolit. Udělení licence není samozřejmé, za každou se pak autorům platí poplatek v řádu stokorun. Svého podílu se Smoljak vzdal. „Naopak nabízím souborům, které mají hluboko do kapsy, úhradu všech nákladů spojených s vyřizováním autorských licencí,“ uvedl. Současně usiluje o to, aby licence pro ochotníky byly automatické.
zveřejněno 4. 3. 2017 v Lidových novinách
autor: Jan Horák